Dyfishoni humbjen e peshës me këto kombinime në mëngjes

mengjesi i shendetshemmengjesi i shendetshem

Besoni apo jo, një nga fjalët më të kërkuara në internet është ‘humbja e peshës’. Ndërsa të gjithë duan të humbin peshë menjëherë, kjo e bën dietën ekstreme opsionin më të preferuar për të hequr kilogramë. Këto dieta ekstreme jo vetëm që i privojnë njerëzit nga ushqimi i duhur por kanë një mori të efekteve të tjera anësore përfshirë qeskat e syve, lodhjen nga gjumi I pakët.

Ndërsa mëngjesi bën vaktin më të rëndësishëm të ditës për shumë njerëz, një ndryshim i thjeshtë në këtë vakt mund të dyfishojë humbjen e peshës suaj.

Vetëm bashkimi i ushqimeve tuaja të mëngjesit me disa opsione të tjera të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të humbni peshë sa hap e mbyll sytë.

Si funksionon kjo?

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, dy ose më shumë ushqime të konsumuara së bashku është më mirë se një. Kjo sepse secili ushqim ka lëndë ushqyese të ndryshme që punojnë së bashku. Kur kombinohen së bashku, këto lëndë ushqyese mund t’ju ndihmojnë të jeni më të ngopur për më gjatë dhe kështu t’ju ndalojnë të hani shumë dhe të promovoni humbjen e peshës.

Jogurt me manaferra

Ndërsa tingëllon i lezetshëm, jogurti me manaferrat bën një kombinim po aq të shëndetshëm. Jogurti shoqërohet me indeks më të ulët të masës trupore, peshë më të ulët trupore, perimetër më të vogël të belit dhe yndyrë më të ulët trupore. Manaferrat bëjnë një shtesë të shkëlqyeshme të jogurtit pasi ato janë të pasura me antioksidantë të njohur si flavonoide që studimet i kanë lidhur me menaxhimin e peshës. Sipas një studimi të botuar në BMJ, një marrje më e lartë e ushqimeve të pasura me antioksidantë shoqërohet me menaxhimin e peshës dhe parandalimin e mbipeshes.

Avokado me Salmon

Avokadot janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe një burim i shkëlqyeshëm i fibrave. Vetëm gjysma e avokados përmban 25 përqind të vlerës së rekomanduar ditore të fibrave. Një studim zbuloi se kur njerëzit hanin gjysmë avokado për drekë, u zvogëlohej dëshira për të ngrënë me 40 përqind në tre orët e ardhshme.

Bashkimi i kësaj ushqimi të pasur me fibra dhe yndyrë me disa salmon të pasur me proteina bën për një vakt të shëndetshëm të kënaqshëm që ju mban më të ngopur për më gjatë dhe ju ndalon të hani shumë.

Gjalpë kikiriku dhe tërshërë

Tërshëra bën një nga opsionet më të preferuara të mëngjesit. Shtimi i një lugë ose dy gjalpë kikiriku  në tërshëren tuaj mund të ngadalësojë tretjen dhe t’ju mbajë më të ngopur për më gjatë. Tërshëra është e pasur me fibra dhe shtimi i gjalpit të kikirikave shton proteina dhe yndyrna të shëndetshme në të dhe bën për një vakt të ngopur.

Proteina pluhur me fruta të ngrira

Proteina pluhur kur shoqërohet me fruta të ngrira mund të dyfishojë humbjen e peshës tuaj. Rritja e marrjes së proteinave në dietën tuaj duke zvogëluar marrjen e karbohidrateve të rafinuar mund të mbështesë humbjen e peshës dhe të rrisë përfitimet metabolike

Vezë me salcë e nxehtë

Lehtë për t’u përgatitur dhe të shijshme në të njëjtën kohë, vezët janë të preferuara për të gjithë. Bashkimi i vezëve tuaja me pak salcë të nxehtë mund të zvogëlojë oreksin dhe t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori, thonë studiuesit nga Universiteti Purdue. Kapsaicina, një përbërje që gjendet në specat djegës, stimulon humbjen e peshës në nivelin molekular duke ndryshuar proteinat kryesore që gjenden në yndyrë. Salca e nxehtë ka kapsaicinë, e cila rrit shpejtësinë e metabolizmit dhe ju ndihmon të humbni peshë.