Këshilla

Dyfishoni humbjen e peshës me këto kombinime në mëngjes

mengjesi i shendetshemmengjesi i shendetshem

Besoni apo jo, një nga fjalët më të kërkuara në internet është ‘humbja e peshës’. Ndërsa të gjithë duan të humbin peshë menjëherë, kjo e bën dietën ekstreme opsionin më të preferuar për të hequr kilogramë. Këto dieta ekstreme jo vetëm që i privojnë njerëzit nga ushqimi i duhur por kanë një mori të efekteve […]

12 ushtrime për të përmirësuar qëndrimin tuaj të drejtë.

qendrimi i drejte.jpg

Pse është I rëndesishëm qëndrimi I drejtë? Të kesh qëndrim të drejtë ka rëndësi më shumë sesa të dukesh mirë. Ju ndihmon të zhvilloni forcë, fleksibilitet dhe ekuilibër në trupin tuaj. Të gjitha këto mund të çojnë në më pak dhimbje të muskujve dhe më shumë energji gjatë gjithë ditës. Qëndrimi i duhur gjithashtu zvogëlon […]

Yoga dhe përparsitë e saj

yoga dhe perparsite e saj

Yoga bën më shumë sesa djegien e kalorive dhe tonifikimin e muskujve. Është një stërvitje totale e trupit dhe mendjes, që kombinon forcimet dhe shtrirjet e pozitave me frymëmarrje të thellë dhe meditim ose relaksim. Ekzistojnë më shumë se 100 forma të ndryshme të yogas. Disa janë të shpejtë dhe intezive e të tjerët janë […]

Cikli i Karbohidrateve. Si dhe pse ta mbajmë këtë dietë?

cikli i karbihidrateve.jpg

Karbohidratet janë temë në shoqërinë tonë tash e një kohë të gjatë. Të mbashë dietën ketogjenike është e vështirë duke e ditur se do të duhet të jeni shumë strikt kur vie te përdorimi i tyre në ushqimin tuaj të përditshëm. Po çfarë është në të vërtetë cikli i karbohidrateve, si mund të funksionoj dhe […]

Receta të shëndetshme me lulelakër

receta me lulelakra

Lukelakrën e kemi menduar gjithmonë si një perime vetëm për hijeshi e jo me shumë shije. Dikur, por jo më. Lulelakra mund ti zavendësoj disa nga ushqimet të cilat ne as nuk e kemi besuar duke filluar nga orizi, brumi I picave, pure të patateve etj. Më poshtë do I ndaj me ju disa nga […]

Benefitet e Karantinës

yoga-ushtrime-per-shtepi

Në jetën e përditshme është mjaftë e vështirë të gjeni kohë për të gjitha gjërat të cilat keni dëshirë ti bëni, por në këto ditë të vështira në karantinë pse të mos mendojm dhe të shfrytëzojm kohën në mënyrën më pozitive që është e mundur. Të gjithë jemi ankuar se si do të qëndrojm në […]